Samsun Ayvacık Devlet Hastanesi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü
Samsun Ayvacık Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

22 Kasım Diş Hekimleri ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Güncelleme Tarihi: 22/11/2018

Ülkemizde, 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü ve içinde bulunulan hafta ise Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı bir toplumun en önemli göstergelerinden biri de ağız sağlığıdır. Toplumun ağız diş sorunlarının çok yüksek olduğu ülkemizde, Sağlık Bakanlığı’nın ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak önceliği koruyucu sağlık hizmetleri olmalıdır.

19. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devletinde belgesiz diş hekimliğinin yapılması yasaklanmıştır. Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin temelleri 22 Kasım 1908’de atılmışatılmış ve bugün 1996 yılında “Diş Hekimleri Günü” olarak kabul edilmiştir. 

18 Kasım 1908’de tıp fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908’de diş hekimliği fakültesinin de açılması kararı alınmıştır. İlk dekan Cemil TOPUZLU yönetiminde bir kadro oluşturulmuş ve 1500 lira ile Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra İstanbul Üniversitesi kurulduğunda da bu okul tıp fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Ardından da 22 Kasım’ın içinde bulunduğu hafta Toplum Ağız Diş Sağlığı haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilen bu günde, özellikle çocukluk çağından itibaren verilecek eğitimlerle gelişecek olan bu alışkanlığın yeni nesillere kazandırılabilmesi için ailelere ve topluma düşen görevler konusunda halkın dikkati çekilmeye çalışılmaktadır.


WhatsApp Image 2018-11-22 at 15.13.47.jpeg