EMZİRME POLİTİKAMIZ
13 Nisan 2022

                                                          T.C

                                                SAĞLIK BAKANLIĞI

                                       AYVACIK DEVLET HASTANESİ
                                                
 EMZİRME POLİTİKAMIZ

1.  HASTANEMİZDE,ANNE SÜTÜNÜN ,BEBEKLER İÇİN EN İDEAL BESİN OLDUĞU KABUL EDİLMEKTEDİR.ANNE SÜTÜ VE EMZİRME UYGULAMASININ KORUNMASI ,TEŞVİK EDİLMESİ VE DESTEKLENMESİ AMACIYLA PERSONEL VE EBEVEYNLERLE DÜZENLİ ARALIKLARLA PAYLAŞILAN EMZİRMEYE İLİŞKİN YAZILI BİR EMZİRME POLİTİKASI HAZIRLANMIŞ OLUP ,TÜM PERSONEL TARAFINDAN BENİMSENMİŞTİR.

2.HASTANEMİZDEKİ TÜM SAĞLIK PERSONELİ OLUŞTURULAN POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA EĞİTİLMEKTEDİR.

3.HASTANEMİZE BAŞVURAN TÜM HAMİLELERE ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ      EMZİRMENİN YARARLARI  VE YÖNTEMLERİ KONUSUNDA BİLGİ VERİLMEKTEDİR.

4 .HASTANEMİZDE BEBEK DOSTU HASTANE KOMİTESİ KURULMUŞ OLUP BU ALANDAKİ VERİ İZLEME VE SÜRDÜREBİLİRLİK ÇALIŞMALARI İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE DEVAM ETMEKTEDİR .

 5.HASTANEMİZDE, DOĞUMDAN SONRAKİ İLK BİR SAAT BEBEKLERİN  ANNELERİ İLE  TEN TEMASI KURMASI SAĞLANARAK EMZİRMEYE BAŞLAMA KONUSUNDA YARDIMCI OLUNMAKTADIR.

6.HASTANEMİZDE,  ANNELER EMZİRMENİN NASIL OLACAĞI VE BEBEKLERİNDEN AYRI KALDIKLARI DURUMLARDA SÜTÜNÜN SALGILANMASINI NASIL SÜRDÜREBİLECEKLERİ GÖSTERİLMEKTEDİR.

7 HASTANEMİZDE, TIBBEN GEREKLİ GÖRÜLMEDİKÇE  YENİDOĞANLARA  ANNE SÜTÜNDEN BAŞKA YİYECEK ,İÇECEK ÖNERİLMEMEKTEDİR. İLK 6 AY  SADECE ANNE SÜTÜ VERİLMESİ  DEVAMINDA İSE, UYGUN TAMAMLAYICI  BESLENME İLE BERABER EMZİRMENİN 2 YAŞ VE ÖTESİNE  KADAR SÜRDÜRÜLMESİ KONUSUNDA  AİLELER BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR.

8 HASTANEMİZDE, ANNE İLE BEBEĞİN 24 SAAT BERABER KALMASINI SAĞLAMAK İÇİN HASTA ODALARINDA UYGUN DÜZENLEMELER YAPILMAKTADIR.

 9 HASTANEMİZDE ANNELERİN BEBEKLERİ ACIKTIĞI ZAMAN VERDİĞİ İŞARETLERİ TANIMASI VE BUNLARA YANIT VERMESİ KONUSUNDA DESTEK OLUNARAK ,BEBEĞİN HER İSTEYİŞTE EMZİRİLMESİ TEŞVİK EDİLMEKTEDİR

10 HASTANEMİZDE, EMZİRİLEN BEBEKLERE YALANCI MEME  VEYA  EMZİK   TÜRÜNDEN HERHANGİ  BİR ŞEY VERİLMEMEKTEDİR.RİSKLERİ KONUSUNDA AİLELER BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR.

11. HASTANEMİZDE, ANNELER TABURCU  OLDUKTAN  SONRA DA  EMZİRMEYE DEVAM EDEBİLMELERİ AÇISINDAN BAŞVURABİLECEKLERİ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEKTEDİR.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ             TELEFON NO:   0 362 8132283

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ     TELEFON NO:  0 362 8132512

12. HASTANEMİZDE KURUMUN TÜM BİRİMLERİNDE BEBEK FORMÜLLERİNİN PAZARLANMASI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI YASA   BENİMSENMİŞ  VE UYGULANMAKTADIR.